Past Winners — 2022
Creative Writing
Lila Knowles Harmar ’22
Iliyah Naomi Coles ’22
Dance
Jared Brent Harbour ’22
Jung Won Julie Shin ’22
Theater (Senior Prize)
Leila Ruth Abou-Jaoude ’22
Ines Flore Aitsahalia ’22
Silma Sierra Berrada ’22
Riley Jaden Bona ’22
Molly Lee Bremer ’22
Lexi Metcalf Buzzini ’22
Shufei Felix Chen ’22
Meigan Quetzal Clark ’22
Ricky Feig ’22
Matthew James Gancayco ’22
Violet Davis Gautreau ’22
Lydia Ellison Gompper’ 22
Jamie Alisha Goodwin ’22
XinYi Han ’22
Brenda Theresa Hayes ’22
Isabella Maria Hilditch ’22
Ed Thomas Jacobs Horan ’22
Chloe Elizabeth Brevig Horner ’22
Christopher Paul Leahy ’22
Juan Jose Lopez Haddad ’22
Juliana Vail Pulsinelli ’22
María Fernanda Romo Herrera Ibarrola ’22
Sarah Taylor Root ’22
Aleeza Ann Brodie Schoenberg ’22
Ruth Annelise Schultz ’22
Katherine Hadden Semmens ’22
Ally Wonski ’22
Grace Yu-Xin Zhao ’22
2021
Creative Writing
Paige Elizabeth Allen ’21
Maya Eashwaran ’21
Sharon Xinru Zhang ’21
Dance
Liam A. Lynch ’21
Enver Ramadani ’21
Theater
Nora Elizabeth Hayes Aguiar ’21
Miranda Dupre Allegar ’21
Paige Elizabeth Allen ’21
Edward Papa Kwame Ofori Amaning ’21
Tyler James Ashman ’21
Angel Daniel Benitez Vazquez ’21
Morgan Blair Carmen ’21
Eliana Rose Cohen-Orth ’21
Mariana Corichi Gomez ’21
Alexander Traill Deland Jr. ’21
Jacy Duan ’21
Emma Katherine Ferrandino’21
Peter Armstrong Foster ’21
Glenna Jane Galarion ’21
Faith Ezinwanne Iloka ’21
Haydon John ’21
Minjae Kim ’21
Akash Singh Kushwaha ’21
Katherine Suzanne Tate Massie ’21
Katharine Frances Matthias ’21
Martín Mejía ’21
Natalie Meghan O’Leary ’21
Naomi Louise Park ’21
Myrha Ahsan Qadir ’21
Vydhourie R.T. Thiyageswaran ’21
Rosamond Claire van Wingerden ’21
Rosemary Brauman Vasen ’21
Madeline Ming-Xin Wu ’21
Haley Hy Zeng ’21
2020
Creative Writing
Serena Alagappan ’20
David V. Babikian ’20
Robert Cody Cortes ’20
Sergio M. De Iudicibus ’20
Nathaniel Hickok ’20
Pria M. Louka ’20
Audrey A. Spensley ’20
Cooper G. Young ’20
Dance
Sarah Anne Betancourt ’20
Sofia Bisogno ’20
Peyton Cunningham ’20
Jorina Kardhashi ’20
Aleksandra Kostic ’20
Abigail Kostolanksy ’20
Serena Lu ’20
Marshall Dylan Schaffer ’20
Tsjum Jhor Kai van der Horst ’20
Cooper G. Young ’20
Theater
Tessa Rose Bernstein Albertson ’20
Jonathan Lee Alicea ’20
Rose Caroloyn Arbittier ’20
Hannah Jayne Chomiczewski ’20
Milan Renee Eldridge ’20
Jaclyn L. Hovsmith ’20
Reed Sawyer Hutchinson ’20
E Jeremijenko-Conley ’20
Nicholas Judt ’20
Jenny Kim ’20
Carol Lee ’20
Jonathan Andrew Makepeace ’20
Kateryn Lina McReynolds ’20
Alexandra Palace ’20
Richard Peng ’20
Billie Anna Runions ’20
Calvin James Rusley ’20
Marshall Dylan Schaffer ’20
Hannah Marlean Semmelhack ’20
Allison Marie Spann ’20
Abigail Tegan Spare ’20
Katja Anita Stroke-Adolphe ’20
Carl Sun ’20
Tsjum Jhor Kai van der Horst ’20
Chamari Marquis White-Mink ’20
Jianing Zhao ’20
2019
Creative Writing
Siddarth Anand ’19
Christian C. Bischoff ’19
Sena M. Cebeci ’19
Lou Y. Chen ’19
Nicolette C. D’Angelo ’19
Jonah Herzog-Arbeitman ’19
Iris A. Samuels ’19
Remi C. Shaull-Thompson ’19
Annabelle Yu An Tseng ’19
Carson Welch ’19
Joanna Z. Zhang ’19
Dance
Lauren Auyeung ’19
Michelle R. Yeh ’19
Theater
Victoria C. Davidjohn
Changshuo Liu
Nathan S. N. Phan
2018
Creative Writing
Kyle Berlin ’18
Charles East ’18
Benjamin Edelman ’18
Pleasant Garner ’18
Aiden Gray ’18
Edric Huang ’18
Briana Pagano ’18
Kevin Romero ’18
Rosed Serrano ’18
David Shin ’18
Imani Thornton ’18
Mariah J. Wilson ’18
Dance
Clark Griffin ’18
Selah Hampton ’18
India Rogers-Shepp ’18
Rachel Schwartz ’18
Theater
Abigail Jean-Baptiste ’18
Ugonna Nwabueze ’18
2017
Creative Writing
Nicole A. Acheampong ’17
Julie F. Chen ’17
Henri A. Ford ’17
Alice M. Frederick ’17
Tora M. Hallstrom ’17
Alexandria C. Herr ’17
Joan Y. Lee ’17
Luke Li ’17
Lydia T. Liu ’17
Victoria Liu ’17
Sophie E. Parker-Rees ’17
Rachel Stone ’17
Julia H. Wang ’17
Dance
Alexander P. Quetell ’17
Theater
Sydney L. Becker ’17
Edwin Rosales ’17
Katherine Zhao ’17
2016
Creative Writing
Kelly A. Byrne ’16
Marta A. Cabral ’16
Ava Chen ’16
Shruthi Deivasigamani ’16
Martina V. Fouquet ’16
Brett C. Kelly ’16
Lin S. King ’16
Olivia W. Lloyd ’16
Elizabeth G. Mott ’16
Hadley M. Newton ’16
Thomas J. Smith ’16
Connor J. Stonesifer ’16
Dance
Bree White ’16
Theater
Alyson K. Beveridge ’16
Katherine G. Birenboim ’16
William J. Cohen ’16
Madeline A. Reese ’16
Erin V. Valentine ’16
2015
Creative Writing
Evan R. Coles ’15
Amanda Devine ’15
Chester S. Dubov ’15
Ava M. Geyer ’15
Cosette M. Gonzales ’15
Joshua M. Hamilton ’15
Daniel S. Kang ’15
Kelly Lin Kremer ’15
Tyler Lee ’15
John L. Whelchel ’15
Jennifer Zhao ’15
Dance
Asawari Sodhi ’15
Theater
Annika E. Bennett ’15
Maeve M. Brady ’15
Katherine K. Clifton ’15
Sarah B. Cuneo ’15
Blake A. Edwards ’15
Eamon J. Foley ’15
Ava M. Geyer ’15
Maeli A. Goren ’15
Julia R. Hammer ’15
Caroline A. Hertz ’15
Samantha C. Kaseta ’15
Kanoa L. Mulling ’15
Patrick M. Rounds ’15
Steven N. Tran ’15
Katherine B. Welsh ’15
Emily E. Whitaker ’15
2014
Creative Writing
Rachel S. Alter ’14
Arielle F. Davidoff ’14
Jenesis A. Fonseca-Ledezma ’14
Clare C. Gallagher ’14
Matthew F. Gwin ’14
Natasha Japanwala ’14
Uchechi G. Kalu ’14
Michaela C. Karis ’14
Tracie Kong ’14
Grace Y. Li ’14
Alison C. Malkowski ’14
Elizabeth J. Martin ’14
Adam M. Mastroianni ’14
Maura L. O’Brien ’14
Victor K. Pomary ’14
Daisy H. Radevsky ’14
Jessica A. Welsh ’14
Eleanor M. Wright ’14
Naomi Zucker ’14
Dance
Casey L. Brown ’14
Theater
Rachel S. Alter ’14
Sean P. Drohan ’14
Laura A. Hildebrand ’14
Tadesh D. Inagaki ’14
Mary Lou Kolbenschlag ’14
Olivia C. Nice ’14
Zachary J. Salk ’14
Caroline R. Slutsky ’14
Mark H. Watter ’14
Brandon A. Zamudio ’14
2013
Creative Writing
Catherine C. Cohen ’13
Emma B. Fernandez ’13
Sarah R. Furgatch ’13
Elaine L. Leong ’13
Elizabeth L. Lloyd ’13
Giri Nathan ’13
Lauren M. Prastien ’13
Dance
Barry A. Brannum ’13
Theater
Lily F. Akerman ’13
Bradley M. Wilson ’13
2012
Creative Writing
Caitlin E. Baran ’12
Anasua Chatterjee ’12
Yanran Chen ’12
Derek S. Grego ’12
Matthew A. Jacobson ’12
Katharina H. Roesler ’12
Quintilio R. Rose ’12
Ariel K. Sibert ’12
Stephany Xu ’12
Dance
Chloe A. Markewich ’12
Ariel R. Trilling ’12
Randi L. Vogt ’12
Theater
Gabriel D. Crouse ’12
Elena Garadja ’12
Christopher P. Ghaffari ’12
Adam-Jorge M. Hyndman ’12
Julia R. Keimach ’12
Jeffrey D. Kuperman ’12
Alexandra G. Mannix ’12
Elizabeth Swanson ’12
Cara M. Tucker ’12
2011
Creative Writing
Yihsin Chen ’11
William G. Myers ’11
Carol Isabella Puckette ’11
Elias R. Sanchez-Eppler ’11
Katherine V. Scarpetta ’11
Patricia M. Sever ’11
Zachary R. Solomon ’11
Lisa M. Tom ’11
Vinayak Venkataraman ’11
Dance
Alexis D. Branagan ’11
Theater
Andrea L. Grody ’11
2010
Creative Writing
Erin L. Brady ’10
Amanda R. Hopkins ’10
Robert F. Madole ’10
Theodore S. Meyer ’10
Sam F. Nicholson ’10
Adrienne M. Raphel ’10
Dance
Kelsey N. Berry ’10
Theater
Rebecca R. Foresman ’10
2009
Creative Writing
Blair L. Hurley ’09
Dance
Sarah Outhwaite ’09
Julie M. Rubinger ’09
Jennie S. Scholick ’09
Elizabeth B. Schwall ’09
Theater
Sara-Ashley Bischoff ’09